حیات پس از مرگ و یافته‌های تکان‌دهنده‌ از مطالعات دانشمندان
شون مارتین/ ترجمه: ریحانه بی‌آزاران

در بررسی گسترده‌ای که روی بیش از  ۲۰۰۰ نفر انجام گرفت، پژوهش‌گران انگلیسی تایید کردند که افکار[۱] بعد از ایست قلبی همچنان ادامه پیدا می‌کنند.

این تحقیق تکان دهنده، شواهدی را آشکار می‌کند که در خصوص تجربه‌ی خروج از بدن بسیار متقاعد کننده است؛ تجربه‌ای که برای یک بیمار، آن هم بعد از اعلام مرگش رخ داده است. پیش از این اعتقاد بر این بود که پس از توقف خون‌رسانی قلب به اندام‌ها، تمامی فعالیت‌های مغز پس از ۳۰ ثانیه متوقف می‌شود و به دنبال آن نیز آگاهی متوقف خواهد شد.

مطالعات دانشگاه ساوت‌همپتون[۲] اما نشان می‌دهد افراد تا سه دقیقه پس از مرگ، هنوز آگاهی را تجربه می‌کنند. دکتر سم پارنیا[۳] رییس بخش تحقیقات اعلام کرد: «مرگ، برخلاف مشاهدات، یک لحظه‌ی مشخص نیست بلکه یک روند قابل بازگشت است. روندی که پس از هر بیماری سخت یا حادثه‌ای که منجر به از کار افتادن عملکرد قلب، ریه‌ها و مغز شود، رخ می‌دهد.» دکتر پارنیا ادامه می‌دهد: «اگر در جهت بازگشت این روند تلاش کنیم، به این از کارافتادگی ”ایست قلبی“می‌گوییم و در صورتی که تلاش‌ها موفقیت‌آمیز نباشند، این روند را ”مرگ“می‌نامیم.»

در این مطالعه از ۲۰۶۰ بیمار اتریشی، امریکایی و بریتانیایی که دچار ایست قلبی شدند، مصاحبه صورت گرفت. حدود چهل درصد این افراد اعلام کردند که پس از اعلام مرگ بالینی، حالتی از آگاهی را به خاطر آورده‌اند.

دکتر پارینا می‌گوید: «این مسئله حاکی از این احتمال است که ابتدا افراد فعالیت مغزی داشته‌اند اما بعد از به هوش آمدن، به دلیل آسیب وارد شده به مغز یا تحت تاثیر داروهای آرام بخش که بر حافظه تاثیرگذار است، خاطرات خود را فراموش کرده‌اند.»

از میان افرادی که نوعی از آگاهی را تجربه کرده‌اند، تنها دو درصدشان این تجربیات را همراه با احساس تجربه‌ی خروج از بدن اعلام کردند. تجربه‌ی خروج از بدن به این معنا است که فرد پس از مرگ کاملا احساس آگاهی دارد و می‌تواند اتفاقات اطرافش را ببینند و بشنوند.

حدود نیمی از افرادی که به این پرسش پاسخ داده‌اند، تجربه‌شان را نه از آگاهی، بلکه حاکی از ترس دانسته‌اند. با این حال، مهم‌ترین دست‌آورد این تحقیق در مورد یک مرد ۵۷ ساله است که احتمالا اولین شخصی است که «تجربه‌ی خروج از بدن بیمار»[۴] در او تایید شده است. این شخص می‌توانست آن چه را که پس از «مرگ» موقت پیرامونش رخ داده، با دقت عجیبی به یاد آورد.

دکتر پارنیا چنین ادامه می‌دهد: «این مسئله بسیار قابل توجه است زیرا اغلب تصور می‌شود که تجربیات مرتبط با مرگ احتمالا توهم یا خیال‌هایی است که قبل از ایست قلبی یا بعد از به کار افتادن مجدد قلب برای فرد رخ می‌دهد نه این که این تجربیات منطبق با حوادث «واقعی»‌ای باشند که در زمان ایست قلبی رخ داده‌اند. در مورد این بیمار، هوشیاری و آگاهی در طول یک فاصله‌ی زمانی سه دقیقه‌ای، بدون تپش قلب، ادامه داشته است. از آن جا که عملکرد مغز عموما در مدت زمان ۲۰ تا ۳۰ ثانیه پس از ایست قلبی متوقف می‌شود و تا شروع مجدد ضربان قلب فعال نمی‌شود، این مسئله متناقض به نظر می‌رسد. علاوه بر این، در مورد این بیمار، یادآوری‌های دقیق هوشیاری دیداری با حوادث تایید شده همخوانی داشته است.»

 

منبع:

https://www.express.co.uk/news/science/670781/There-IS-life-after-DEATH-Scientists-reveal-shock-findings-from-groundbreaking-study

 

[۱] thoughts

[۲] the University of Southampton

[۳] Dr. Sam Parnia

[۴] outer body experience in a patient

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا